Odblaskowy symbol bezpieczeństwa drogowego na warszawskim Ursynowie

4 grudnia, w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie pojawiła się „odblaskowa choinka”. Jest to element dorocznej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Świeć blaskiem z odblaskiem”, organizowanej przez Straż Miejską m.st. Warszawy we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych. Akcja, która potrwa do 8 grudnia, ma na celu promowanie korzystania z odblasków dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Na choince umieszczono odblaski, które każdy przechodzień może zabrać ze sobą.

Przy dekorowaniu odblaskowej choinki uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 159. Wspomagał je w tym burmistrz Ursynowa Robert Kempa oraz jego zastępca Jakub Berent. Inicjatywa ta ma na celu podkreślenie znaczenia odblasków w codziennym życiu, szczególnie podczas poruszania się po drogach.

Całość akcji obejmuje nie tylko Ursynów, ale całą Warszawę. W 35 lokalizacjach na terenie miasta rozmieszczono ponad 20 000 odblasków. Są one doskonałym narzędziem zwiększającym widoczność pieszych po zmroku, szczególnie w szare, pochmurne dni. Odblaski, poprawnie umieszczone na ubraniu czy środku transportu (np. rowerze, hulajnodze czy wózku dziecięcym) mogą skutecznie chronić życie, zwiększając widoczność pieszego nawet do 150 metrów.

Pierwsza „odblaskowa choinka” została ustawiona przed główną siedzibą Straży Miejskiej m.st. Warszawy przy ul. Młynarskiej 43/45. Podobne świąteczne drzewka można znaleźć w siedzibach urzędów dzielnic m.st. Warszawy, MPWiK, Automobilklubu Polskiego, MZA, ZTM, Fundacji Jednym Śladem, Poland Bike, MPRI, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Teatru Kamienica. Wszystkie instytucje biorące udział w tej akcji będą systematycznie uzupełniać te nietypowe ozdoby świąteczne.