Dąb Mieszko I – jedno z najstarszych drzew w Polsce na Ursynowie

Ursynów jest jedną z tych dzielnic Warszawy, która głównie kojarzy się z wielkimi blokowiskami i mało zielonym teren. Nie każdy jednak wie, że to właśnie na Ursynowie rośnie jedno z najstarszych drzew w Polsce. Jest to Dąb Mieszko I, który liczy sobie ok. 600 lat.

Dąb Mieszko I – jedno z najstarszych drzew w Polsce na Ursynowie

Dąb Mieszko I liczy sobie ok. 600 lat i jest jednym z najstarszych drzew w Polsce, które stało się niekwestionowanym pomnikiem przyrody, które nieustannie poddawane jest konserwacji i pielęgnacji. Jedno z najstarszych drzew w Polsce, które rośnie na Ursynowie ma 18 metrów długości. A obwód jego pnia wynosi bagatela prawie 850 centymetrów.

Pomiary te pobierane są zazwyczaj na wysokości 130 centymetrów. Niestety stan zdrowia drzewa nie jest najlepszy. Jego korona jest niemal w całości obumarła i podtrzymywana jest metalowymi linkami. Jednak do wycięcia drzewa nie dojdzie, ponieważ w bardzo dobrym stanie jest cały konar Mieszka I. W wyniku konserwacji sprzed kilku dekad, w pniu dębu został wylany cement, a pusty pień został wypełniony cegłami. Był to kiedyś standard, który miał chronić pomniki przyrody przed zawaleniem oraz przed chuliganami, którzy mogliby rozpalić np. ognisko w pustym pniu drzewa. Co ciekawe w nocy z 16 na 17 czerwca 2019 roku doszło do pożarku dębu. W ciagu kilkunastu godzin ogień wzniecał się co jakiś czas, a strażacy zatarcie walczyli z żywiołem. Ogień udało się ugasić, lecz nikt nie wiedział, jakie konsekwencje wynikną z wysokiej temperatury, która objęła drzewo.

Całe szczęście wiosną 2020 roku dąb Mieszko I znów wypuścił liście. Drzewo można podziwiać do dziś przy ulicy Nowoursynowskiej, tuż przy Lesie Natolińskim.

 

One thought on “Dąb Mieszko I – jedno z najstarszych drzew w Polsce na Ursynowie

Dodaj komentarz