Tor wyscigów konnych Służewiec – co warto wiedzieć?

Ursynów wchodzi w skład granic m.st. Warszawy od 14 maja 1951 r. Na terenie dzielnicy znajduje się Tor wyścigów konnych Służewiec, który dla Warszawiaków jest miejscem szczególnym.

Dlaczego Tor wyścigów konnych Służewiec jest tak bardzo istotny dla Warszawiaków?

To właśnie na służewieckich torach wyścigowych, które wchodzą w skład dzielnicy Ursynów odbywają się najważniejsze wyścigi konne w Polsce. Wyścigi te można przyrównać do biegów na torze wyścigowym Kolonia- Weidenpesch. Wielka Warszawska to królowa polskich gonitw która odbywa się na służewieckich torach. W Polsce nie ma drugiej równie ważnej imprezy wyścigowej, Derby które też są ważne nie mają jednak aż tak wielkiej rangi. W zawodach tych biorą udział wszystkie najlepsze maści koni ze wszystkich roczników. W WW w trakcie pojedynczego biegu można na selekcyjnym dystansie 2600 m. ujrzeć kilka koni które mają za sobą występy w Derby. W serialu 'Jan Serce’ pojawia się postać bywalca Służewca, który informuje, że dla prawdziwego Warszawiaka liczą się jedynie 3 daty: wybuchu Powstania Warszawskiego, urodzin oraz Wielkiej Warszawskiej.

Od kiedy odbywa się Wielka Warszawska?

Po raz pierwszy Wielka Warszawska odbyła się w 1895 r., kiedy to Polska nie widniała na mapie Europy, zaś Warszawa jako główne miasto Królestwa Kongresowego była uzależniona od Imperium Rosyjskiego i osoby Cara Wszechrusi, miłościwie panującego Mikołaja II Romanowa. August Potocki był patronem pierwszych zawodów konnych tej rangi, jako wzór posłużyła impreza Grand Prix de Paris.

W okresie 1905-1912 impreza została zawieszona, gdyż Rosja która znacznie ucierpiała w wyniku niepowodzeń w wojnie z Japonią zaprzestała inwestowania tych ważnych dla Warszawy zawodów.