Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym i kojarzącym się z Warszawą zabytkiem jest Pałac Kultury i Nauki, zwany przez niektórych „Pekinem”. Stojący w samym centrum miasta najwyższy budynek w Polsce – wraz z iglicą mierzy 237m wysokości – jest ważnym symbolem dla każdego, kto właśnie wysiadł na Dworcu Centralnym i znalazł się na głównej ulicy Warszawy.
Niezwykła architektura budynku czyni go zupełnie niepowtarzalnym na tle całego kraju.
Skąd wziął się Pałac Kultury i Nauki w Warszawie?
Bywa, że Pałac Kultury i Nauki budzi skojarzenia negatywne w związku z tym, że został wybudowany jako dar narodu radzieckiego dla Polski. Jest więc typowym przykładem budownictwa w stylu zwanym socrealizmem. Bez względu na to Pałac Kultury i Nauki każdego roku odwiedzany jest przez setki turystów. O wyjątkowości wybudowanego w latach 50. pałacu decyduje na pewno to, że jest to jedyny taki budynek w Polsce.
Zwiedzanie wnętrz Pałacu Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki ma 38 pięter, a jedną z wielkich atrakcji turystycznych jest możliwość wjechania na samą górą windą, w której od początku aż po dzisiejsze czasy pracują tak zwani windziarze. Na samej górze budynku znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Budynek mieści w sobie ponad 3000 pomieszczeń – pięknych sal konferencyjnych i bankietowych, gabinetów i pokojów. Korytarze i wnętrza Pałacu Kultury i Nauki są przestronne, jasne, zdobione marmurem. W wielu miejscach sufity zdobią pełne pięknych detali żyrandole. Na zdających się nie kończyć korytarzach spotkać można drzwi do tajemnych i niedostępnych dla zwykłych zwiedzających miejsc – dalszych korytarzy i schowków.
Miejsce kultury i rozrywki
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie mają swoje siedziby teatry (w tym „Teatr Dramatyczny” – czyli teatr miasta Warszawy), muzea (słynne Muzeum Techniki), uczelnie wyższe i firmy. W budynku znajduje się także słynna Sala Kongresowa – miejsce koncertów i licznych imprez. Na terenie budynku znajdują się również kawiarnie i restauracja (warta odwiedzenia „Kulturalna”, której stałymi bywalcami się warszawscy aktorzy i artyści). Odbywają się liczne wystawy czasowe lub imprezy targowe.
Będąc w Warszawie nie sposób przeoczyć tej niezwykłej budowli. Warto na pewno zajrzeć do środka. Nie tylko po to, by poczuć niezwykły klimat tego miejsca, ale także po to, żeby naprawdę dobrze spędzić czas.
Porównując Pałacu Kultury i Nauki z innymi zachodnioeuropejskimi sławnymi budowlami to faktycznie jest on unikalny.