Debata na temat nowo wprowadzonej "szkolnej ulicy" na Ursynowie

Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) zainicjował plan wdrożenia kolejnej „szkolnej ulicy” na warszawskim Ursynowie, co wywołało niemałe zamieszanie. Plan ten został przedstawiony Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 303 ulokowanej przy ul. Koncertowej, jednak decyzja o jego realizacji została podjęta bez dokładnego omówienia szczegółów z Radą. W dodatku, rodzice zostali poinformowani o decyzji dopiero dzień przed jej wprowadzeniem, co wywołało burzę emocji. Jedno z rodziców, będących członkiem Rady Rodziców, wyraził swoje oburzenie – zaprzecza on, że takie działanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci.

Inicjatywa ta jest częścią projektu ZDM o nazwie „Droga na szóstkę”. Pomysł wprowadzenia „szkolnej ulicy” na Ursynowie był drugim tego typu przedsięwzięciem na terenie tej dzielnicy. Podczas spotkania z Radą Rodziców, ZDM przedstawił dane dotyczące ruchu samochodowego w okolicy szkoły podczas porannych godzin szczytu.

Pomiary pokazały, że w szczycie porannego ruchu szkolnego, między 7:30 a 8:30, blisko wejścia do szkoły zatrzymuje się około 45 samochodów. W tym samym czasie, terenem tym korzysta około 360 osób – dzieci, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy sąsiedztwa. Z tej liczby, blisko 90 to piesi kierujący się do budynku szkoły przy ulicy Koncertowej 4, a dodatkowe 160 osób to osoby zmierzające do drugiego budynku szkoły przy ul. Koncertowej 8, do którego uczęszczają najmłodsi uczniowie.