Pałac w Natolinie – zabytek na Ursynowie

Ursynów to dzielnica Warszawy, która słynie z wielkich blokowisk oraz stacji metra. Mało kto jednak wie, że w urokliwym Natolinie znajduje się zabytkowy pałac, który pełnił siedzibę rezydencji bogatej rodziny Potockich. Co warto wiedzieć o Pałacu w Natolinie?

Pałac w Natolinie – historia

W 1782 roku książę Adam Czartoryski zlecił budowę pałacu w Natolinie. Nigdy jednak w nim nie zamieszkał, a obiekt wraz z otaczającymi ziemiami nabył znany pisarz i polityk Stanisław Kostka Potocki.

Ze względu na dogodne położenie budynku oraz otoczenie wyjątkowo urokliwych terenów zielonych, pałac w Natolinie stał się obiektem spotkań dla warszawskiej arystokracji, co trwało przez niemal cały okres rozbiorów. Zabytek był wielokrotnie rozbudowywany, ale jego wnętrze nie zachowało się do dzisiaj. Zdewastowali je żołnierze niemieccy, którzy kwaterowali w obiekcie w trakcie II wojny światowej, a także żołnierze radzieccy, którzy złupili kompleks po wkroczeniu do Warszawy. Obecnie na terenie pałacu w Natolinie mieści się Kolegium Europejskie – filia belgijskiego uniwersytetu kształcącego studentów europeistyki i administracji publicznej.

Zwiedzanie pałacu w Natolinie

Zwiedzanie pałacu w Natolinie jest możliwe, choć można to robić jedynie w wyznaczone wcześniej dni. Za organizację wycieczek odpowiadają władze uczelni w porozumieniu z dzielnicą Ursynów, a chęć zwiedzania trzeba zgłosić wcześniej przez stronę internetową pałacu.

Wszystkie wycieczki odbywają się z przewodnikiem i obejmują spacer po pałacowych ogrodach oraz zwiedzanie wnętrza. Warto dać szansę zabytkowi, bo to mało znana perłą renesansowej architektury