W jakich procesach może pomóc agencja rekrutacyjna?

Czy w dzisiejszych czasach łatwo znaleźć dobrze wykwalifikowanego, solidnego i cennego pracownika, zwłaszcza na stanowiska specjalistyczne, menadżerskie, teamleaderskie, czy inne wyższego szczebla? Zdecydowanie nie. Procesy rekrutacyjne często okazują się długotrwałe, żmudne, a nawet bezowocne. Na szczęście dzisiejsze firmy i przedsiębiorstwa nie są już w tej kwestii pozostawiane wyłącznie same sobie. Dużą pomocą i ułatwieniem może być na przykład skorzystanie z usług nowoczesnych i skutecznych agencji rekrutacyjnych.

Dlaczego warto wziąć pod uwagę tego typu wsparcie?

Procesy rekrutacyjne bywają bardzo wymagające oraz czasochłonne. Wbrew pozorom w dzisiejszych czasach wcale niełatwo znaleźć odpowiednie osoby pasujące idealnie na dane stanowisko. Przeglądanie stert CV i listów motywacyjnych, przeprowadzenie rozmów telefonicznych oraz spotkań na żywo z kandydatami to niezwykle absorbujące zadanie, zwłaszcza, że rozmowy kwalifikacyjny mogą ciągnąć się tygodniami, a nawet i miesiącami! Jest to także często spore obciążenie finansowe dla danej firmy.

W agencjach rekrutacyjnych, takich jak na przykład Bigram.pl pracują natomiast doświadczeni, wykwalifikowani pracownicy, którzy potrafią w celny sposób selekcjonować pretendentów, wybierając jedynie kandydatów z dużym potencjałem, zadawać kluczowe pytania i tym samym znacznie skrócić cały proces znalezienia idealnej osoby na daną posadę. Agencje dysponują także niezwykle rozbudowanymi, ogromnymi bazami danych, dzięki czemu mogą w szybki i skuteczny sposób docierać do kandydatów, którzy potencjalnie mogliby być zainteresowani daną ofertą i rozważyć ewentualną zmianę swojej dotychczasowej pracy. Jest to tak zwany proces executive search, który w wielu przypadkach okazuje się być naprawdę owocny.

W jakich konkretnie procesach wsparcie agencji rekrutacyjnej może być na wagę złota?

Poza wyżej wspomnianym procesem rekrutacji, czyli pomocy w znalezieniu odpowiedniego pracownika na dane stanowisko, w szczególności menadżerskie i specjalistyczne, o jak najlepszych kompetencjami oraz umiejętnościach, zarówno branżowych, jak i interpersonalnych, agencja rekrutacyjna to ogromne wsparcie znacznie wykraczające poza to zadanie. Przede wszystkim pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku danej firmy albo przedsiębiorstwa – jasne, profesjonalne procesy rekrutacyjne to niejako pozytywna wizytówka, która świadczy o profesjonalizmie, zaangażowaniu i odpowiednim podejściu do obecnych oraz potencjalnych pracowników.

Procesy rekrutacyjne to nie tylko pozyskiwanie nowych osób z zewnątrz, ale także zmiany i restrukturyzacje wewnątrz firmy, różnego typu reorganizacje, przejęcia, czy wcielenia różnych oddziałów firmowych w jedno. To jednak jeszcze nie wszystko – samo zatrudnienie to przecież dopiero początek! Ważny jest także regularny, pozytywny feedback, ustalanie planów i celów, prowadzenie systematycznych audytów oraz ocen pracowniczych. Agencja rekrutacyjna pomaga dobrać takie metody i rozwiązania, aby tego typu procesy i zadania były satysfakcjonujące i owocne dla obu stron – pracownika oraz pracodawcy. Starannie przemyślane programy pomagają w wypracowaniu owocnej współpracy niezależnie od stażu pracy, czy konieczności wprowadzania zmian. Zdecydowanie warto zainteresować się tego typu ofertami i skorzystać z usług agencji rekrutacyjnych – to cały ogrom plusów i nowych możliwości, które pozwolą na znaczą oszczędność czasu i lepszą organizację pracy w całej firmie.

źródło zdjęć: freepik.com